Som mange vil huske, lanserte NIFRO i 2021 sitt Ambisjonsdokument, «Norges romsatsing 2021-2030. Næringens ambisjoner og anbefalinger». Dette var et godt og ambisiøst dokument og har blitt flittig brukt. Det har nå gått fem år siden lanseringen, og det har skjedd veldig mye i denne tiden. En arbeidsgruppe i NIFROs ledelse har derfor jobbet med å lage en oppdatert og tidsmessig versjon av ambisjonsdokumentet. Dette arbeidet er ferdig nå, og resultatet er rapporten:NORGES ROMSATSING 2026-2035 – Næringens ambisjoner og anbefalinger
Rapporten beskriver viktige utviklingstrekk innen romsektoren nasjonalt og internasjonalt, og trekker frem fem ambisjoner for norsk romnæring i årene som kommer. Under hver ambisjon peker vi også på konkrete tiltak fra næringen, og hvilke forventninger vi har til tiltak fra myndighetenes side.
Norge behøver å styrke satsingen på romvirksomhet
Rapporten anbefaler også tiltak som myndighetene bør gjennomføre for at næringen skal klare å gripe mulighetene.
Romsektoren er en offentlig drevet sektor, hvor næringen er avhengig av et godt og tett samarbeid med staten for å få tilgang til markeder og kunne konkurrere på like vilkår som aktører i andre land. I Norge har stat og næring jobbet meget godt sammen i mange tiår for å sikre god retur i ESA og EU-program, men nå er det nye utviklingstrekk, blant annet økt bruk av «dual use»-kapasiteter, som gjør at det er nødvendig å bekrefte en satsing nasjonalt og rydde opp i rollefordelinger og virkemiddelapparatet i den norske romsektoren.
Rapporten identifiserer fem konkrete områder der norsk romnæring har ambisjoner:
1. Styrke norsk romnæring der Norge har naturlige og/eller etablerte fortrinn
2. Norsk romnæring skal bidra til at Norge befester og videreutvikler sin posisjon som den ledende romnasjonen i nordområdene
3. Norsk romnæring skal bidra til Norges ambisjon om å være en ansvarlig romnasjon
4. Norsk romnæring skal arbeide for robusthet, sikkerhet og sivil-militært samarbeid
5. Romnæringen skal være ledende på behovsdrevet innovasjon og kompetanseutvikling.
Som kjent, er Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) nå i gang med arbeidet med en ny stortingsmelding om romvirksomhet. Denne vil erstatte den forrige rommeldingen, Stortingsmelding 10 (2019-2020) – «Høytflyvende satellitter – jordnære formål». Planen er å legge dette dokumentet frem for Stortinget i vårsesjonen 2027. Vi ser vårt ambisjonsdokument som et viktig innspill i denne prosessen. De viktigste anbefalingene i dokumentet ble presentert av NIFROs styreleder Maja-Stina Ekstedt på innspillsmøte med NFD 18. juni 2026.
Ambisjonsdokumentet er for øvrig laget i samarbeid med NIFROs partnere i Forsvars- og sikkerhetsindustriens forening (FSi) og Norwegian Space Cluster. Det er dermed en samlet norsk rom-, forsvars- og sikkerhetsnæring som står bak dokumentet.


